Czy przejść szkolenie z bhp to obowiązek? - o bhp

szkolenia wstępne bhp warszawa

Chcesz zyskać pewność że twój zakład

Chcesz zyskać pewność, że twój zakład dobrze funkcjonuje, a wszystkie pracujące w nim osoby są bezpieczne? Szkolenia ppoż, organizowane przez specjalistyczne firmy szkoleniowe, są tym, czego potrzebujesz i ty, i wszy

Czy przejść szkolenie z bhp to obowiązek? - o bhp szkolenia wstępne bhp warszawa
stkie zatrudnione przez ciebie osoby. Po prostu musicie z nich skorzystać i musicie to robić okresowo, powtarzając je zwykle co kilka lat. Z pomocą takich specjalistycznych szkoleń uda ci się właściwie zabezpieczyć miejsce pracy przed pożarem, a także odpowiednio zareagować w momencie, gdy już jakimś cudem do niego dojdzie (tu przydaje się głównie pierwsza pomoc). Całą gamę szkoleń przeciwpożarowych można podzielić na trzy typy kursów. Są to kolejno: szkolenia wstępne, szkolenia podstawowe oraz szkolenia specjalistyczne. Te pierwsze są najważniejsze, bo to z nich skorzysta większość nowych pracowników. Jeżeli zatrudniłeś ostatnio nowe osoby na różne stanowiska, pamiętaj też koniecznie, by zorganizować dla nich zarówno podstawowy kurs ppoż, jak i szkolenia bhp, które są tak samo ważne.


Istota szkoleń BHP

Każdy, kto otrzymuje zatrudnienie w nowej dla siebie firmie, praktycznie z biegu jest kierowany na dwa szkolenia - szkolenie ppoż oraz szkolenie bhp. To drugie ściśle nawiązuje do tematu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (z pierwszych liter tych czterech słów wziął się zresztą skrót "BHP"). Szkolenie zalicza się do grupy kursów obowiązkowych. Każdy pracownik musi wziąć w nich udział. Jest to podstawa dla prawidłowego wywiązywania się z zawodowych obowiązków.

A co właściwie dają szkolenia bhp i jakie informacje są na nich przekazywane? Czego pracownicy mogą się z nich dowiedzieć i czy ta wiedza rzeczywiście okaże się dla nich przydatna? Otóż szkolenie tego rodzaju skupia się głównie na podstawowych zasadach i przepisach, dzięki którym można uniknąć wypadków i innych niepokojących sytuacji w miejscu pracy. Wsparciem dla programu szkolenia jest pierwsza pomoc, która uczy z kolei, jak reagować i co robić, gdy już do tego wypadku dojdzie. Pracownicy, którzy zdobędą tę wiedzę, automatycznie poczują się bezpieczniej.


Szkolenia bhp - bezpieczna inwestycja

Szkolenia bhp to obecnie rutyna w funkcjonowaniu wszelkich firm, szkół i innych placówek. Prawie zawsze obejmują przygotowanie przeciwpożarowe (ppoż). Uczestnicy poznają wówczas lub utrwalają w pamięci wszelkie symbole i znaki używane podczas procesu ewakuacji, a także oznaczenia produktów toksycznych, łatwopalnych i niebezpiecznych. Nieodłączna jest także pierwsza pomoc, pokazywana zazwyczaj krok po kroku przez ratowników medycznych. Czasem zdarza się, że uczestnicy są zdania, że już wszystko wiedzą i nie ma sensu przerabianie co roku tego samego. Nic bardziej mylnego, powtórka raz do roku jest absolutnym minimum z zakresu wiedzy, która ma służyć do ratowania zdrowia i życia w razie zagrożenia. W sytuacjach niebezpiecznych człowiek reaguje instynktownie i odruchowo. Jeżeli nie wejdą nam w nawyk pewne zachowania, okaże się, że w kryzysowej sytuacji w głowie zastaniemy pustkę. Z tego powodu kursy i szkolenia bhp są nie tylko obowiązkową inwestycją, ale i ułatwieniem i usprawnieniem codziennej pracy.


Oczywiście jednocześnie szkolenia bhp dają mu

I szkolenia ppoż, i kursy bhp zawsze rozpoczynają się dłuższym wstępem. Ten etap skupia się głównie na opisywaniu podstawowych praw i obowiązków poszczególnych pracowników oraz ich pracodawcy. Następnie przechodzi się już do głównej części szkolenia. W tym momencie pracownik dostaje szereg praktycznych informacji na temat swojego miejsca pracy i dowiaduje się, jakie zagrożenia mogą na niego czyhać. Oczywiście jednocześnie szkolenia bhp dają mu szereg wskazówek i porad na temat tego, jak może sam zminimalizować to ryzyko wypadku i jak może zapewnić sobie samemu większe bezpieczeństwo. W tej części pojawia się również pierwsza pomoc, gdyż przy okazji podawania przykładów zagrożeń od razu mówi się o tym, jak im zaradzić, gdy już jakimś cudem do nich dojdzie. Każdy pracownik powinien potrafić udzielić pomocy osobie chorej lub rannej. Oczywiście nikt nie mówi o tym, by zszywać zranionego pracownika na miejscu, ale każdy musi umieć zrobić podstawowy opatrunek czy np. wykonać sztuczne oddychanie.